AJ VAŠE MESTO SA STÁLE ČASTEJŠIE MENÍ NA BENÁTKY?


Ktoré internetové vtipy vás v roku 2018 najviac zabavili? Tipujeme, že medzi nimi nechýbalo pár vydarených kúskov zo zatopenej Bratislavy po veľkých búrkach v júni a v septembri. Pre väčšinu slovenského internetu to bola náramná zábava, pre zainteresovaných poriadne drahý prú*er a pre zodpovedných (minimálne) obrovská hanba. Nemusíme byť vôbec profesormi klimatológie, aby nám bolo jasné, že prívalové dažde sa jednoducho budú opakovať a zrejme stále častejšie. A nemusíme byť mestskými architektmi, aby nám bolo rovnako jasné, že pri budovaní ciest, chodníkov a kanalizácie v našich mestách sa na ne vôbec nemyslelo. Karty sú však už rozdané, tak sa pozrime na to, čo môžeme urobiť, aby sme aspoň niečomu pomohli a ak sa to dá, tak minimalizovali škody.

Aby sme neboli tými generálni, čo sú najmúdrejší po vojne, opakujeme to stále znova – včasná, pravidelná a odborná prevencia je vždy lacnejšia a účinnejšia, ako riešenie havarijných situácií a hasenie akútnych problémov.

Mnoho zbytočných, no o to väčších škôd, majú totiž na svedomí napríklad upchaté kanalizačné vpuste, ktoré slúžia práve na odvádzanie dažďovej vody. Ako to vyzerá, a čo sa stane, keď sa zanedbá ich pravidelné čistenie, už veľmi dobre vedia obyvatelia zatopených ulíc, majitelia zničených áut či vytopených pivníc.

Niektoré samosprávy už pochopili, že vďaka prevencii predídu veľkým škodám, a tak AKS KANAL od roku 2015 spolupracuje napríklad s bratislavským Starým mestom, ktorému podľa potreby opakovane čistíme kanalizačné vpuste. Ročne je to takmer 250 kanálov zväčša v mesiacoch jún až september, často aj na podnet samotných občanov. Na prvý pohľad je to super, no zároveň vieme, že to môže byť ešte lepšie a efektívnejšie, a to nás trochu hnevá. Stále totiž, paradoxne, narážame aj na opačné reakcie. Niektorým ľuďom prekáža krátkodobé uzatváranie ulíc, ktoré je v niektorých prípadoch nevyhnutné kvôli bezpečnosti a kvalite odvedenej práce. Na jednej strane je obmedzenie komfortu a nervozita na povedzme 2-3 hodiny dvakrát do roka a na druhej, doslova jazerá na uliciach a obrovské škody, ktoré dokážu napáchať upchaté kanály. Úprimne, nestojí to za tú trošku pochopenia?Kontaktujte nás


TECHNICKÉ ODDELENIE